Uşak Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürlüğü

 

Sokaktaki dostlarımızın kahramanı olun!

İlan Kategorisi:

AÇIKLAMA:

Iletisim:
Telefon : (276) 221 40 00
Faks : (276) 215 48 81
E-Posta :veteriner@usak.bel.tr
Adres : Belediye Ishani Kat : 3 Usak

http://www.usak.bel.tr/sayfa/veterinerlik-isleri-mudurlugu/

AŞILAMA
Hayvanlardan insanlara geçen Zoonoz hastalıkların en önemlilerinden olan Kuduz hastalığıyla mücadele amacı ile Müdürlüğümüzde kuduz aşısı ,kısırlaştırılmış sahipsiz sokak hayvanlarına ücretsiz yapılmaktadır.

KISIRLAŞTIRMA OPERASYONLARI
Toplama ekibi tarafından toplanan başıboş köpekler Müdürlüğümüz Veteriner Hekimleri tarafından kısırlaştırma operasyonu ile kısırlaştırılarak, aşılanmakta ve yerlerine bırakılmak üzere tekrar ekibe teslim edilmektedir.

ISIRILMA OLAYLARI
Sahipli, sahipsiz herhangi bir hayvan tarafından ısırılan veya tırmalanan insanlar ile ilgili, kuduzdan şüpheli numuneler İzmir Bornova Kuduz Araştırma Enstitüsüne götürülmekte ve takibi yapılmaktadır.

HAYVAN SEVKLERİ
Kentimizden çeşitli bölgelere ve yurt dışına götürülen hayvanlar ile ilgili işlemler yerine getirilmektedir.

SALGIN HASTALIKLAR
Kuduz, Kuş gribi gibi ortaya çıkan salgın hastalıklarla ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Kurban Bayramında şehrimize gelen Kurbanlık hayvanların tamamının sağlık kontrolleri yapılmaktadır.

SOSYAL ÇALIŞMALAR
Müdürlüğümüze yapılan müracaat ve şikâyetler tek tek incelenerek vatandaşlarımız bilgilendirilmektedir. Çok önemli hastalıklarla ilgili bilgiler belediyemizin yayın organları ve yerel basın aracılığıyla vatandaşlarımıza iletilmektedir.

VEKTÖR MÜCADELESİ
Belediye sınırlarımız içerisindeki tüm dere, göl, gölet gibi sivrisinek üreme alanları ilaçlanmaktadır. Mart ayında başlayan Larva ilaçlamaları, Mayıs ayından itibaren Larva ve Uçkun mücadelesi şekliyle tüm mahalle ve sokaklar ilaçlanmaktadır. Biyolojik içerikli ilaçlar kullanılmaktadır. İlaçlamalarda ULV makinesi kullanılmaktadır.

Ayrıca vatandaşlarımızın özel alanları(evler, siteler, işyerleri, depolar vb yerlerin kapalı alanları) ücret karşılığı ilaçlanmaktadır.

SOKAK HAYVANLARI VE BARINAKLARI İLE İLGİLİ FAALİYETLER
Çevre Bakanlığı Çevre Koruma Genel Müdürlüğünün genelgesiyle; hayvanlara kötü muamele ve itlafın önlenebilmesi amacıyla bu kapsamda tüm hayvanların yaşama haklarından yararlandırılması ve bilhassa süratle aşılanması ve kısırlaştırılmasına özen gösterilerek korunması ve popülâsyonun kontrol altına alınması yönünde icraatlarda bulunması ayrıca kısırlaştırmalarına rağmen saldırgan karakterleri değişmeyen hayvanlar için barınak oluşturulması istenmiştir. Bu genelge doğrultusunda şehrimizde başıboş bulunan kedi ve köpekler toplanarak faaliyete geçen barınağımıza konmaktadır. Barınağımız 100 köpek kapasiteli olup; toplanan köpekler barınağımızda ilaç ve aşıları yapılmaktadır. İsteyen vatandaşlara ücretsiz olarak verilmektedir. Vatandaşın hayvanları kayıt defterine kayıt edilerek; sahiplik belgesi verilmektedir

Isırık vakalarında ısırılan kişilerin acilen hastanede aşı yapılması sağlanmakta ve ısıran hayvanın barınak bünyesindeki karantina süresince bakım ve muayeneleri yapılmaktadır. Isırık vakalarında Tarım Müdürlüğü ve Devlet Hastanesiyle işbirliği yapılmaktadır.

BALIK PAZARI İLE İLGİLİ FAALİYETLER
Balıkçılar yeni yönetmeliklere göre bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır. Balıklar günlük olarak morfolojik muayeneleri yapılarak halkımızın sağlıklı olarak balık tüketimi yapmaları sağlanmaktadır. Sağlığa zararlı balıklar yazılı tutanak tanzim edilerek imha edilmektedir.

İLETİŞİM MERKEZİ
Veterinerlik hizmetleri ile ilgili Görüş, Öneri ve Şikâyetleriniz için 221 40 00 numaralı İletişim Merkezi’mizi arayarak veya İletişim Formu üzerinden email aracılığıyla Belediyemize iletebilirsiniz.

İletişim Formuna ulaşmak için tıklayınız.

15.12.2021 14:10

95 gün

İlan No 6162 3534 toplam görüntüleme, bugün 0

İLAN SAHİBİ hakkında bilgiler:

Kapat

İlan Sahibi Mesaj Gönder (Giriş Yap)
Belediye ile iletişime geçmek isterseniz,
ilandaki numaralarla iletişime geçin
Her yerde!

Belediye veya hayvan barınağı ile iletişime geçmek isterseniz, lütfen ilandaki numaralar veya e-posta ile iletişime geçin.
Bu kullanıcının tüm ilanları Kirikkuyruk.com tarafından oluşturulmuştur.

Sosyal medya hesaplarım
Şifre Değiştir

YORUMLAR:

Değerlendirme & Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Bu ilan için yorum yaz

Henry için yuva aranıyor:


Kırıkkuyruk.com’un kullanımı tamamen ücretsizdir. Asla telefon veya mesaj yoluyla sizden para istemez. Lütfen bu tip dolandırıcılara itibar etmeyiniz.