Kahramanmaraş Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi

 

Bizi takip edin:

Sokaktaki dostlarımızın kahramanı olun!

İlan Kategorisi:

Detaylar

Telefon0344 228 46 00  Alo 153
İlKahramanmaraş
İlçeKahramanmaraş Merkez

Açıklama

Paylaş:

0344 228 46 00  Alo 153

İletişim: https://kahramanmaras.bel.tr/iletisim

Veterinerlik ve Mezbaha Hizmetleri
https://kahramanmaras.bel.tr/veterinerlik-ve-mezbaha-hizmetleri

 

SOKAK HAYVANLARI REHABİLİTASYON MERKEZİ
https://kahramanmaras.bel.tr/foto-galeri/sokak-hayvanlari-rehabilitasyon-merkezi

Çevre ve halk sağlığı açısından daha güvenli bir ortam oluşturabilmek için, insanların sağlıkları kadar, gündelik yaşamımız içinde yer alan hayvanların sayı, sağlık, kayıt ve üremelerinin kontrolü de önemlidir.

Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezimizde; çevre kalitesi yüksek ve yaşanılabilir bir kent için çevre ve halk sağlığına yönelik koruyucu çalışmalarda bulunulmaktadır. Bakım, tedavi, rehabilitasyon ve kısırlaştırma çalışmalarının tümü 5199 sayılı hayvanları koruma kanununa ve Çevre Orman Bakanlığının Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliğine uygun olarak gerçekleştirilmektedir.

Kapıçam mevkinde bulunan Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezimiz 18459,30 m2  alan üzerinde kurulu 250 köpek kapasiteli olup, 4 Veteriner Hekim ve 11 Barınak Çalışanı ile hizmet vermektedir. Ekiplerimiz tarafından barınağımıza getirilen sahipsiz hayvanların rutin muayeneleri yapıldıktan sonra sağlık durumlarına göre kafeslere alınarak tedavi süreci başlatılmaktadır. Getirilen köpeklerimizin kulaklarına Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve kayıt numarası yazan küpeler takılmaktadır. On gün süreyle karantina da bekletilen sahipsiz hayvanlarımıza kuduz aşıları yapıldıktan sonra üremenin kontrol altına alınabilmesi için dişi hayvanlara ovariohysterektomi erkek hayvanlara da kastrasyon ameliyatı yapılmaktadır. Kısırlaştırma faaliyetinin ardından sahipsiz kedi ve köpeklerimize postoperatif sağaltım ve bakım-besleme yapılmaktadır.

Hayvanlardan insanlara bulaşabilecek (zoonoz) hastalıklar ve paraziter etkenlerin Kahramanmaraş halkının sağlığını olumsuz etkilememesi için, barınağımıza gelen sahipsiz hayvanların tamamına iç ve dış parazit enjeksiyonları yapılır. Böylece doğal yaşama bırakılan küpeli hayvanlarımız hem kendisi hem de çevresine sağlıklı bir yaşam sunmakta ve böylelikle sağlıklı yaşam alanları oluşturulmaktadır.

Rehabilitasyon Merkezimizde kısırlaştırıldıktan sonra hastalıklardan eradike edilen hayvanlar isteyen vatandaşlarımıza sahiplendirilmektedir. Sahiplendirilemeyen hayvanlarımız ise 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu hükümleri gereğince alındıkları ortama tekrar bırakılmaktadır.

 

Misyonumuz;

 • Vatandaşlara yönelik eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları
 • Koruyucu sağlık hizmetleri ve zoonoz hastalıklarla mücadele
 • Kayıt altına alma çalışmaları
 • Aşılama çalışmaları
 • Tedavi çalışmaları
 • Üremelerini kontrol altına alma çalışmaları (kısırlaştırma)
 • Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın sahipsiz sokak hayvanları veritabanına kayıt işlemleri
 • Kimliklendirme
 • Sahiplendirme
 • Çözüm Masası çözüm ortaklığı
 • Sivil Toplum Kuruluşlarıyla ortak çalışma ve işbirliği

Vizyonumuz;

 • İçerisinde bulunduğumuz toplumun Koruyucu Sağlık Hizmetleri çerçevesinde, Veteriner Halk Sağlığı, Zoonoz hastalıklarla mücadele ile sağlık standardını yükseltmek ve korumak, insanların sağlıklı yaşamalarına katkıda bulunmaktır. Görevimiz ‘’Yaradılanı Sev Yaradandan Ötürü’’ bilinciyle, doğada yaşayan her türlü canlının yaşama hakkına ve bu hakkın korunmasına olanak sağlamaktır.

11.02.2021 13:25

143 gün

İlan No 8149 5308 toplam görüntüleme, bugün 6
Sokaktaki dostlarımızın kahramanı olun!
Avatar of KirikKuyruk tarafindan eklenen ilanlar

KirikKuyruk tarafindan eklenen ilanlar

İlan sahibi Üyelik Tarihi: 10.06.2020

İlan sahibine mesaj gönder

İlan sahibine mesaj gönder

İlan sahibine mesaj göndermek için üye girişi yapmanız gerekir.

Değerlendirme & Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Bu ilan için yorum yaz